Valiokuntahaku 2024

Jokaisella jäsenellä on halutessaan mahdollisuus osallistua Lääkäriliiton toimintaan alueellisten valiokuntien kautta. Haku valiokuntiin kalenterivuodelle 2025 on päättynyt.

Jokaisessa yliopistosairaalakaupungissa (Helsinki, Turku, Tampere, Kuopio, Oulu) toimii kolme Lääkäriliiton valiokuntaa: terveyspoliittinen valiokunta, professiovaliokunta ja edunvalvontavaliokunta. Valiokunnissa on lääkäreitä kaikilta sektoreilta ja hyvinvointialueilta. Myös opiskelijat ovat edustettuina. Valiokuntien käytännön työtä koordinoi alueen piiriylilääkäri. Lisää tietoa valiokuntien omilla sivuilla.

Valiokuntien toimikausi

Haku valiokuntiin kalenterivuodelle 2025 on päättynyt. Listaukset valituista jäsenistä löydät täältä.

Liitossa meneillään olevan strategian päivittämisen vuoksi nyt valittujen valiokuntien toimikausi on poikkeuksellisesti vain yksivuotinen (kalenterivuosi, alkaen 1.1.2025).


Lisätietoja

Timo Kaukonen, puh. 040 171 5474, sähköposti: timo.kaukonen@laakariliitto.fi

Lue myös Timo Kaukosen haastattelu Lääkärilehden sivuilla.

 

Takaisin